Modlitwa w intencji ofiar mordów na tle etnicznym i religijnym

Dnia 4 lutego 2017r. ( Niedziela ) po III Boskiej Liturgii zostanie odsłużona Litija zaupokojna za ofiary pacyfikacji dokonanej w roku 1946r.

Bezpośrednio po trzeciej Boskiej Liturgii udamy się pod pomnik, by tam oddać cześć męczennikom za wiarę i narodowość. Monument znajdujący się na terenie naszej parafii został postawiony ku pamięci prawosławnych mieszkańców Białostocczyzny zabitych i zaginionych w latach 1939–1956: żołnierzy Wojska Polskiego, walczących w szeregach Armii Czerwonej, ofiar sowieckiej deportacji, niemieckiego terroru, egzekucji i pacyfikacji z rąk polskiego podziemia niepodległościowego w latach 1944–1956. Tablica umieszczona na pomniku zawiera napis w języku polskim: „Prawosławnym ofiarom drugiej wojny światowej, męczennikom za wiarę i narodowość w latach 1939–1945. Świętym Ziemi Podlaskiej” oraz analogiczną inskrypcję w cerkiewnosłowiańskim. Podstawę monumentu stanowi polny kamień, na którym wymieniono niektóre miejscowości, w których w latach 1939–1956 ginęli prawosławni: Końcowiznę, Popówkę, Potokę, Rajsk, Sypnie, Szpaki, Wólkę Wygonowską, Zanie, Zaleszany.

Początek III Boskiej Liturgii o godz 10.00 w górnej cerkwi. Serdecznie zapraszamy !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *