Siedemdziesiąta rocznica tragicznych wydarzeń z 1946r.

     Bracia i Siostry ! Chrystos Woskresie !

W bieżącym roku mija siedemdziesiąta rocznica tragicznych wydarzeń z 1946 roku, kiedy za wiarę zginęły setki wiernych naszej Cerkwi a wsie  Końcowizna, Popówka, Potoka, Rajsk, Sypnie, Szpaki, Wólka Wygonowska, Zanie, Zaleszany zostały spacyfikowane tylko za to, że mieszkali w nich prawosławni. Dziś niestety już mało kto wspomina te wydarzenia – naoczni świadkowie są już bardzo nieliczni, a młode pokolenie nie jest zainteresowane swoją przeszłością, przeszłością swoich przodków.

Dlatego by zachować o nich pamięć przy cerkwi pw. Świętego Ducha w Białymstoku został wzniesiony pomnik upamiętniający prawosławne ofiary drugiej wojny światowej i czasów powojennych, męczenników za wiarę i narodowość. Rokrocznie również w pierwszą niedzielę czerwca, kiedy Cerkiew wspomina pamięć Męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej wznosimy nasze modlitwy w Cerkwi Świętego Ducha – zarówno w czasie Świętej Liturgii jak i celebrując panichidę przy pomniku. W ten sposób pragniemy uczcić pamięć wszystkich tych, którzy w trudnych latach oddali swe życie za Święte Prawosławie.

Również w bieżącym roku – w niedzielę 5 czerwca – wzniesiemy nasze modlitwy za wszystkich naszych ojców i dziadów, którzy za swoją wiarę złożyli najwyższą ofiarę – ofiarę z własnego życia. W tym dniu – siedemdziesiąt lat po tragicznych wydarzeniach z 1946 roku – wszyscy powinniśmy pochylić czoła w usilnej modlitwie za wieczny spoczynek ich dusz. Jest to nasz dług wobec tych, którzy dali nam przykład jak kochać Matkę Cerkiew, jak kochać Święte Prawosławie.

Zapraszam Was, drodzy Bracia i Siostry, do Cerkwi Świętego Ducha – początek Świętej Liturgii 5 czerwca o godzinie 10.00. Nasza obecność w tym dniu w tej cerkwi będzie symbolem naszej pamięci i naszej wdzięczności za to, kim jesteśmy.

 

Dziekan Okręgu Białostockiego

Ks. Mitrat Jerzy Boreczko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *